SZC logo

Vas Vármegyei Szakképzési Centrum

OM kód: 203062/018 | 9700 Szombathely, Zrínyi Ilona utca 12.

Intézmény logo

Vas Vármegyei SZC Horváth Boldizsár Közgazdasági és Informatikai Technikum

HírekKözérdekű adatokCLASSROOMKRÉTA

Projektek

Határtalanul (HAT-20-02_0228)

ERDÉLY

Beszámoló a HAT-20-02_0228 pályázati azonosítójú Határtalanul programról

2020 tavaszán iskolánk két osztálya megpályázta a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. Határtalanul! elnevezésű programját. Ennek keretében hétnapos erdélyi körutazást választottunk.

Célunk az volt, hogy a diákjaink megismerkedjenek az érintett tájegységek magyarságával és így erősítsük egymásban az együvé tartozás érzését; megnézzük a vidék kiemelkedő természeti látványosságait és kulturális emlékeit.

A pályázat eredményéről 2020 nyarán értesültünk, és nagy öröm volt, hogy 2021 júniusában megvalósulhat a program. A pandémia miatt azonban csak 2021 szeptemberében tudtunk útra kelni.

Hosszú utazás után elértük az első célállomást, Nagyváradot. Ott napos idő fogadott bennünket és egy honismereti vezető. Pápay Zoltán mutatta meg a csoportnak a Pece part Párizst. A várral ismerkedtünk meg először, a bástyákat (Bethlen bástya, Királyfia bástya, Vörös bástya, Aranyos bástya és Csonka bástya) jól meg kellett jegyezni, mert honismereti vezetőnk szigorúan számonkérte.


Mivel későn érkeztünk a városba, sok helyre nem tudtunk bemenni, de sétálunk a városközpontban, ahol a szecesszió impozáns épületeit csodáltuk meg, a színházat és az EMKE kávéházat, ahol Ady Endre oly sok időt töltött. A Fekete Sas palota az esti fényekben is lenyűgöző volt.

 

Második nap egy finom reggeli után a Királyhágó felé indultunk, megérkezvén sok szép fotó készült Erdély kapujáról.

Körösfőn a fakazettás mennyezetű református templomot tekintettük meg, benne a II. Rákóczi György által ajándékozott török szőttessel.

Ezután következett egy igazi csoda: mágikus birodalmat fedeztünk fel Erdély mélyében. A tordai sóbányában 13 emeletnyit lépcsőzünk lefele, és ámultunk, mi minden van lenn a sóbányában: lehetett csónakázni, óriáskerékre ülni, pingponglabdázni. A barlang magas páratartalma és egyenletes hőmérséklete (10-12 fok) gyógyító hatással van a légzőszervi megbetegedésekre.

Korondon ellátogatunk egy fazekas műhelyébe, utána a kirakodóvásárban sétálunk. Ide is kicsit késői időpontba érkeztünk, de így legalább nyugodtan bámészkodhattunk a vásárban, nem volt tömeg.

Már fáradtan érkeztünk Farkaslakára, ahol Tamási Áron sírjánál álltunk meg, és készítettünk egy fényképet a csoportról.

A szállásunk Székelyudvarhelyen volt, finom vacsorát kaptunk és reggel is sok minden közül választhattunk. Harmadik napunkat a természetben töltöttük. Egy rövid fotószünet erejéig megálltunk a Zetelaki víztározónál, majd Erdély legnevezetesebb természeti látnivalójához, a Békás-szorosba vezetett az utunk. 200-300 méter magas sziklák lábainál sétáltunk. Idegenvezetőnkkel, Terebesi Róberttel  bemerészkedtünk az erdőbe is, ahol a csoport több tagja bátran  megmászta a sziklákat és még egy függőhídon is átkeltünk.  

A nap zárásaként a legendákkal övezett, hegyomlás által 1837-ben keletkezett Gyilkos-tónál sétálunk.

A szállás felé tartó úton a buszból pedig medvét is láttunk.  

A csíksomlyói Szent István Gyermekotthon Kollégiumában volt a szállásunk, az ott lakó diákok készítették nekünk az ízletes vacsorát.

Másnap reggel ismét túrázással indítottuk a napot, felgyalogoltunk a Pünkösdi búcsú helyszínére, a Kissomlyó-hegy és a Nagysomlyó-hegy közötti nyeregbe. A ködből kiérve nagyszerű látvány fogadott bennünket! 

A Csíksomlyói Kegytemplomba is ellátogattunk, ahol megtekintettük az 500 éves Mária-szobrot. Idegenvezetőnktől megtudtuk, hogy teljesül kívánságunk, ha a szobrot megérintjük. Megtettük.

Délután továbbra is a természetben maradtunk. Napsütésben gyönyörködhettünk a híres Mohos-tőzeglápban, ahol a helyi kísérővel jártuk be a területet a kiépített cölöpökkel megerősített fajárdán. Rendkívüli növényritkaságokat láthattunk: többféle húsevő növényt, például a kerek levelű harmatfüvet, több mint 20-féle mohafüvet. Megtalálható itt tőzegáfonya, vörös áfonya, ritkaság a jégkorszakból maradt tőzegrozmaring. A tószem melletti ugrásunk után hullámzott a tószem vize, ezzel igazolta kísérőnk, hogy nincs alattunk szilárd talaj.

A Szent Anna-tó fenséges látványt nyújtott a szikrázó napsütésben. A tó Közép-Kelet-Európa egyetlen épen maradt vulkáni kráterének alján képződött. Itt padokon ülve csodáltuk a tavat.

Még arra is volt lehetőség, hogy közben friss kürtőskalácsot eszegessünk.  

Az éjszakát három különböző helyen töltötte a csoport, de reggel ismét találkoztunk, és megismertük új idegenvezetőnket, Márton Tündét, aki lakóhelyét, Háromszék fővárosát, Sepsiszentgyörgyöt mutatta be nekünk. A Fő téren éppen vásár volt, nagyon igényes kézműves termékeket láthattunk és vásárolhattunk.

Kisbaconban Benedek Elek szobránál készítettünk egy csoportképet, Vargyason a Makovecz templomot néztük meg. A Vargyasi szurdok mészkőszirtjei között nem tudtunk kirándulni, ugyanis busszal nem lehetett megközelíteni a területet, így Vargyason egy fafaragó mesternél vendégeskedtünk és hallgattuk meg családja és mestersége történetét.

A hatodik napon a legnagyobb, legkülönlegesebb erődtemplomba látogattunk Prázsmáron, amely 1848-ban a háromszéki honvédek bázisa is volt.

Majd megérkeztünk a történelmi Erdély egyik fővárosába, Brassóba. A máig fennmaradt bástyákat és tornyokat kerestük fel, majd a gótikus stílusú Fekete-templomba látogatunk. Fekete színét a templom állítólag akkor kapta, amikor 1689. április 21-én Antonio Caraffa felgyújtatta a várost, és a korom befogta az épület falait.

Törcsváron a hatalmas forgalom és a sok ember miatt, sajnos, nem tudtuk megnézni a szász határvárat, amely Drakula lakhelyéül is szolgált.

De az utolsó napra még maradt egy vár: a híres Déva vára. Felvonóval jutottunk be a várba, ahonnan fantasztikus kilátás nyílt a városra, a Maros völgyére. 

Szeptember 19-én éjfél előtt megérkeztünk kiinduló helyünkre, az iskola elé.

Csodás tájakon jártunk, kedves embereket ismertünk meg. Szívesen visszamennénk! 

 


Partnereink

SZC logo

Vas Vármegyei Szakképzési Centrum


Vas Vármegyei SZC Horváth Boldizsár Közgazdasági és Informatikai Technikum

9700 Szombathely, Zrínyi Ilona utca 12.

Telefon: +3694512930

E-mail: akta@hbsz.edu.hu

OM azonosító: 203062/018

Felnőttképzési nyilvántartás száma: B/2021/001799


2024Vas Vármegyei SZC Horváth Boldizsár Közgazdasági és Informatikai Technikum